Burmistrz Skarszew Jacek Pauli zaprasza na uroczyste odsłonięcie pomnika Józefa Rufina Wybickiego - już w najbliższą sobotę, 25 listopada, o godz. 12:00. Starania, aby w mieście stanął pomnik skarszewski samorząd podjął w 2022 roku, a realizacją tego przedsięwzięcia zajął się Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach.
W programie:
12.00 Przed Urzędem Miejskim - Hejnał Skarszew i przejście przed pomnik Józefa Wybickiego
12.10 Przed pomnikiem:
- odśpiewanie Hymnu Narodowego
- powitanie przybyłych gości
- wystąpienia i przemówienia
- odsłonięcie pomnika
- poświęcenie pomnika
- salwa honorowa oddana przez Bractwa Kurkowe
- złożenie wiązanek pod pomnikiem
- zakończenie imprezy.
Przypomnijmy, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o wyjątkowym znaczeniu dorobku Wybickiego, oddając hołd jego dokonaniom, ustanowił rok 2022 Rokiem Józefa Wybickiego. Ten wielki patriota przeszedł do historii przede wszystkim dzięki temu, że napisał w 1797 roku słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, która w 1927 roku stała się naszym hymnem narodowym, powszechnie znanym pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”.
Pochodzący z Będomina na Kaszubach Józef Rufin Wybicki (1747-1822) napisał o Skarszewach w swoich wspomnieniach: „To moja stolica”. Mając 6 lat trafił do grodu nad Wietcisą, gdzie wychowywał go stryj, miejscowy proboszcz ks. Franciszek Wybicki. W 1762 roku, w wieku 15 lat, rozpoczął praktykę prawniczą w kancelarii Rocha Płacheckiego w Sądzie Grodzkim w Skarszewach.
Pobyt w Skarszewach był ważny okresem dla młodego Wybickiego, przyczynił się bowiem do skrystalizowania jego poglądów m.in. na stan oświaty w państwie, uświadomił mu również, jaką rolę pełni w społeczeństwie prawo.
- Pomnik będzie wskazywał nam nie tylko ulicę, której jest patronem, ale jako wielki Polak, patriota, kochający niegdyś Skarszewy, będzie dla nas wszystkich wspomnieniem wspaniałych kart historii, dających poczucie wspólnoty, jaką tworzymy – zaznacza burmistrz Skarszew Jacek Pauli.
Uroczystość odsłonięcia pomnika rozpocznie się w sobotę 25 listopada br. o godz. 12:00 przy ul. Józefa Wybickiego. To będzie ważne wydarzenie dla Skarszew z udziałem m.in. przedstawicieli władz państwowych, parlamentarzystów, a także delegacji pomorskich szkół, których patronem jest Józef Wybicki. Podkreślić należy, że projekt wykonał potomek matki twórcy „Mazurka Dąbrowskiego”, artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody. Pomnik został odlany w brązie, a zajęła się tym odlewania w Sobowidzu.
- To wyjątkowa praca, ponieważ dotąd nigdy nie wykonałem żadnego pomnika. Oczywiście, sama postać Wybickiego jest dla mnie bardzo ważna - opowiada Jakub Ostoja-Lniski. - Wszystko zajęło mi 3 miesiące. Portrety Wybickiego, znane z rycin czy obrazów, przedstawiają różny wizerunek, co nie ułatwiało zadania.
Budowa pomnika mogła być zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu, którego udzielili: Szymon Grabowski – założyciel i prezes firm GetResponse oraz ClickMeeting, Zarząd Województwa Pomorskiego, skarszewscy przedsiębiorcy, ponadto środki na ten cel przeznaczono w budżecie gminy Skarszewy.